Myšlenky skautingu

Tři základní principy skautingu

Skautské hnutí je založeno na třech základních principech:

  • povinnost k Bohu, chápaná jako povinnost hledat v životě vyšší hodnoty než materiální;  
  • povinnost vůči ostatním, chápaná jako věrnost své vlasti, která je v souladu s úsilím o mír, o vzájemné pochopení a spolupráci mezi lidmi, národy a různými sociálními skupinami; je pojata jako závazek účastnit se na rozvoji společnosti, jako úcta a láska prokazovaná bližním a přírodě;
  • povinnost vůči sobě, chápaná jako odpovědnost za rozvoj sebe sama. Skautská výchovná metoda vede mladého člověka na cestě osobního růstu, je soustavou výchovy a sebevýchovy vedoucí k upevňování charakteru, vytváření hodnotového systému, rozvoji dovedností a znalostí.

Skautská výchovná metoda

Skautskou výchovnou metodu tvoří systém vzájemně provázaných prvků, jimiž jsou:

  • skautský slib a zákon jako vyjádření životního stylu a hodnotového systému
  • učení se prostřednictvím praktických činností a her
  • týmová práce v malých skupinách (obvykle družinách) rozvíjející spolupráci, vůdčí schopnosti a odpovědnost za druhé
  • zájem a spoluúčast každého mladého člověka na jeho osobním rozvoji
  • symbolický rámec nabízející pro určitou věkovou skupinu výchovnou motivaci a inspiraci
  • pobyt a činnost v přírodě, její poznávání a ochrana
  • podpora mladých lidí dospělými a vzájemná spolupráce
  • služba společnosti
  • postupné stimulující programy
  • využívání skautské symboliky a výchovného prostředí

Skautský slib

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připraven(a) pomáhat vlasti i bližním.

Slib může skaut dobrovolně doplnit dodatkem: "K tomu mi dopomáhej Bůh."

Skautský zákon

Skautský zákon je jedním ze základních kamenů skautské výchovné metody, jedním z aspektů, kterými se skautské hnutí a skautská metodika odlišují od jiných vzdělávacích organizací.

  1. Skaut je pravdomluvný
  2. Skaut je věrný a oddaný
  3. Skaut je prospěšný a pomáhá jiným
  4. Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta
  5. Skaut je zdvořilý
  6. Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských
  7. Skaut je poslušný rodičů, představených a vůdců
  8. Skaut je veselé mysli
  9. Skaut je hospodárný
  10. Skaut je čistý v myšlenkách, slovech i skutcích

Skautské symboly

Symbolika hraje ve skautingu velikou roli. Jejím prostřednictvím skauti vyjadřují základní myšlenky hnutí a vyjadřují svoji příslušnost k němu. Nejčastěji používané symboly jsou následující:

Skautská lilie
Původním znakem chlapeckého skautského hnutí, navrženým Baden-Powellem, je přepásaná heraldická lilie ("fleur de lys"), symbol s dávnou tradicí a bohatým významem.Lilie je především symbolem čistoty: čistoty v myšlení, slovech a skutcích, což je obsah desátého bodu původního znění skautského zákona. Lilie je však zároveň symbolem správného směru: na kompasových růžicích a starých mapách se se pomocí lilie označoval severní směr; lilie se zde vyvinula z ozdobného písmene T (z italského výrazu pro sever "Tramontana" - "Přes hory", tj. přes Alpy). symbolicky se vykládají i tři liliové listy, a to jako symbol tří bodů (původního) slibu. Mají také skautům připomínat, že k cíli vede pouze přímá cesta: pokusy překážky obejít se ztáčejí zpět. Z obecné skautské lilie, která se kreslí většinou zlatá na zeleném poli, pak vychází nesčetný počet znaků různých skautských organizací.

Skautský kroj
Skautský kroj je jedním z nejviditelnějších symbolů, jimiž skauti vyjadřují svoji příslušnost k hnutí. Jeho původní forma - khaki košile, krátké kalhoty, typický klobouk se širokou střechou, šátek a skautská hůl, dnes přetrvala jen v menšině organizací (pro český skauting je i v tomto ohledu typické zachování tradice); původní do zelenohněda laděný oblek nahradily namnoze pestré barvy. Kromě role symbolické má kroj často i roli sociální: totiž zakrývat všemožné sociální rozdíly mezi skauty a přispívat tak k pocitu rovnosti všech skautů.

Skautský pozdrav
Mezi skautské symboly patří i skautský pozdrav, používaný především jako způsob vzdání úcty např. při vztyčování vlajky, ale i jako formální pozdrav mezi sebou. Při skautském pozdravu skaut zvedne pravou ruku tak, že palec překrývá malíček a zbylé tři prsty jsou nataženy vzhůru, dlaní před sebe.Skautský pozdrav se většinou vykládá následovně: Tři zdvižené prsty symbolizují tři body skautského slibu - povinnost k Bohu, sobě a druhým. Palec překrývající malíček značí zásadu, že silnější chrání slabšího, a kruh, vzniklý jejich spojením celosvětové skautské bratrství.

Skautské podání ruky
Skauti na celém světě si podávají levou ruku, a při podání ruky navíc poněkud odtáhnou malíček od ostatních prstů, takže se malíčky obou rukou do sebe při stisku zaklesnou. Oddělené tři prsty zde mají podobný význam jako při pozdravu (jako by podání ruky bylo vlastně jiným vyjádřením skautského pozdravu).Proč ale levá ruka? Má to svůj dávný význam. V dávných dobách třímali bojovníci v pravé ruce meč. Napřažená pravice tedy znamenala: "Nemám zbraň, věř mi!". Avšak v levici drželi štít, a vztažení její otevřené dlaně tudíž znamená: "Nijak se nechráním. Věřím ti!"

Skautské svátky
Skauti považují dva dny v roce za své svátky:

  • 24. duben - svátek sv. Jiří je slaven jako svátek patrona skautů. Svatý Jiří, římský důstojník z konce 3. století, který zahynul při pronásledování křesťanů, je pro skauty vzorem a symbolem rytířského života, o nějž mají usilovat. Vítězství sv. Jiží nad drakem, které mu přisuzuje legenda z 5. století, je vlastně metaforou boje se zlem.
  • 22. únor - Den sesterství (Thinking Day) slaví především skautky. Jde totiž o datum narození Lorda B.P. a jeho manželky Olave (která se narodila přesně o 32 let později).

Družinový systém

Družinový systém je originální skautskou výchovnou metodou, spočívající v organizaci činnosti oddílu po malých (přibližně 6-8členných) skupinách ("družiny", "patrols") vedených jedním z chlapců ("rádce", "patrol leader"), které si samy organizují vlastní činnost, přičemž vůdce oddílu určuje pouze rámcový program, a jeho konkrétní realizaci přenechává rádci. Družinový systém má mnoho výhod: organizace do malých skupin vedených nejschopnějším členem odpovídá přirozenosti chlapců a děvčat, přenesení zodpovědnosti na rádce a družinu k zodpovědnosti vychovává a zároveň uvolňuje vůdci ruce pro koncepční práci s oddílem, nízký počet členů družiny umožňuje silný pocit sounáležitosti jejích členů a současně je dostatečný pro její všestrannost.

Věkové stupně

Skautská výchovná metoda je založena na diferencovaném přístupu k jednotlivým věkovým kategoriím. To se projevuje existencí několika věkových stupňů, jimiž v ideálním případě skaut postupně prochází, a dostává se mu tak v každém věku programu přiměřené formy a obsahu. Rozdělení věkových stupňů se v různých organizacích liší, většinou však zhruba vychází z původního modelu

  1. 6-10 let: světlušky a vlčata
  2. 11-14 let: skautky a skauti
  3. 15-18 (a více) let: rangers a roveři

Program "vlčáckého" stupně je především hravý a je organizován často po větších skupinách dětí, skautský stupeň přináší typický skautský program s uplatněním družinového systému, a roverský věk pak znamená přechod k náročnějším činnostem, větší důraz na duchovní rozměr člověka a je zaměřen na službu.

Táboření

Táboření je neodmyslitelnou součástí, dalo by se snad dokonce říci esencí skautingu: vždyť skautským táborem skauting začal! Skautský tábor je ideálním prostorem pro rozvinutí skautského programu. Nabízí příležtost k zábavě a hrám, která se přes rok nenaskytne, ale zároveň vyžaduje odpovědnou práci od každého - aby bylo kde spát, co jíst, na čem vařit - a to všechno v těsném kontaktu s přírodou. V Setonově a Baden-Powellově pojetí je tábor prostředím, které má sloužit k tomu, aby si člověk odpočinul od "civilizace" a jejích vymožeností. Bohužel však dnes tábory většiny světových skautských organizací tento charakter pomalu ale jistě ztrácejí. Český způsob táboření, kdy oddíl přijede na zelenou louku, na táboře může užívat jen to, co si sám postaví, a nakonec ze zelené louky odjede, začíná být světovou raritou. Doufejme, že český skauting bude ještě nějakou dobu náporu "civilizace" odolávat!

převzato z www.skaut.org

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky